גישור

גישור הוא תחום שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות בסכסוכים מתחומים שונים – במשפחה, בעסקים או בעבודה. רבים מעדיפים לסיים סכסוכים בהליך גישור ולהימנע מהליכה לבית משפט.

כל היתרונות בהליכי גישור

לכניסה לתהליך גישור ישנם יתרונות רבים. אז מהו גישור, ומדוע כדאי להעדיף הליך כזה על פני בית משפט?

  • פתרון הסכסוך בדו שיח: יציאה להליך גישור פירושה רצון ללכת לכיוון של פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים, לעומת פתרון חד צדדי אותו מציע בית המשפט. בניגוד להתכתשות הקיימת בבית המשפט, תהליך הגישור הינו בעל אופי הרבה פחות פוגעני ויותר מכיל, הוא מתבצע באמצעות דו שיח ובאופן גמיש יותר.
  • המגשר כמסייע: תפקידו של המגשר הוא לתווך בין הצדדים ולסייע להם להגיע להסכמות שיהיו מקובלות על שניהם. המגשר אינו יכול להכריע לטובת צד כלשהו, אלא רק להציע הצעות לפתרון. כאשר הצורך להכריע לטובת צד אחד מהצדדים מנוטרל – שני הצדדים חשים נינוחים יותר.
  • הסכמה על זהות המגשר: אחד מעקרונות הגישור הוא ששני הצדדים אמורים להסכים למגשר. הצדדים יקבעו יחד מי יהיה המגשר, איך יתנהל הגישור, היכן ומה יהיו החוקים.  
  • ניתן להפסיק את הגישור בכל שלב: אם אינכם מרוצים מתהליך הגישור, תוכלו לפרוש ממנו בכל שלב, מה שלא ניתן לעשות באמצע הליך משפטי. 
  • אתם קובעים את התוצאה הסופית: בהליך משפטי, הצדדים אינם יודעים איך זה יסתיים. לעומת תהליך גישור בו לכל אחד מהצדדים יש אפשרות להסכים או לא להסכים על התוצאה ואפשר להגיד שבמקרה כזה, הגורל הוא בידיהם. הליך גישור מנטרל את אלמנט חוסר הוודאות שמלווה את ההליך השיפוטי.
  • יש אלטרנטיבות נוספות לסיים את הסכסוך: במקרה ויש הסכמה בין הצדדים, תהליך הגישור יסתיים בהסכם חתום. אולם במידה ולא, עומדות לזכות הצדדים אפשרויות נוספות לפתרון הסכסוך כמו  בוררות או בית משפט.
  • ההליך חסוי ופרטי: הליך שיפוטי בבית המשפט, הינו גלוי לעין הציבור (אלא אם כן יש מקרים חריגים). הליך גישור מתקיים בדלתיים סגורות במשרדו של המגשר או במקום אחר בו הצדדים בוחרים והמגשר מתחייב שלא להשתמש במידע הנובע מהתהליך, למטרה אחרת שאינה קשורה לגישור.  ובנוסף, גם הצדדים מתחייבים שבמידה ולא יגיעו להסכמות בסופו של דבר, מה שנאמר במסגרת זו לא יימסר לבית משפט בבוא העת והמגשר לא יוזמן להעיד.
  • חיסכון בזמן ובכסף: הליך גישור הוא הרבה יותר אפקטיבי מכיוון שהוא מתמקד בפתרון הסכסוך בין שני הצדדים. ההליך יכול להסתיים לאחר כמה פגישות בלבד. לעומת זאת, בבית המשפט ההליך יכול להימשך כמה שנים והעלויות לאגרות, חוות דעת ולעורכי הדין, יכולות להגיע לסכומים אסטרונומים.

אופי תהליך הגישור, והעובדה שהצדדים מניעים את התהליך עבור עצמם תוך התמקדות בניסיון להגיע לפתרון תוך דו שיח בונה, יוצר מחויבות גבוהה יותר ולכן תהליך זה אפקטיבי מאד ומומלץ.

אם אתם נמצאים בעיצומו של סכסוך ואתם מעוניינים להגיע לפתרון מהיר ואפקטיבי, התקשרו אלינו עוד היום!